Ledig stilling

Debt Collection Specialist / Parādu piedziņas speciālists

  • Riga, Riga, Latvia
  • Finance and Accounting
  • Full-time
Beskrivelse:

Acolad is the global leader in content and language solutions. Its mission is to support companies in every industry to scale across markets and enable growth through cutting-edge technology and localization expertise. Established in 1993, the group is present in 23 countries across Europe, North America, and Asia, with over 1.800 employees supported by a network of +20.000 linguists around the world.

At Acolad, every position is key to our global growth: we know that we will only succeed if our people succeed.

Joining Acolad means a unique opportunity for professional development through a collaborative global environment that promotes talent and creativity. We are continuously looking for new talent (like you!) to support our mission to drive growth and innovation across some of the world’s leading brands.

JOIN OUR TEAM IN THE ROLE OF DEBT COLLECTION SPECIALIST!

Responsibilities

  • Monitor accounts receivable to identify outstanding debts.
  • Develop and implement strategies for timely and effective debt collection.
  • Contact clients via phone, email, and letters to follow up on overdue payments.
  • Negotiate payment plans and settlements with clients as necessary.
  • Maintain detailed records of collection activities and client communications.
  • Generate regular reports on invoicing and collection activities for management review.
  • Analyse trends in accounts receivable and provide recommendations for improving collection processes.
  • Assist in the preparation of financial reports related to receivables and collections.

Acolad ir starptautisks uzņēmums, viens no nozares līderiem, kas piedāvā valodu un satura risinājumus, pakalpojumus un tehnoloģijas. Acolad grupa ir dibināta 1993. gadā un šobrīd pārstāvēta 23 valstīs Eiropā, Ziemeļamerikā un Āzijā. Uzņēmumā visā pasaulē strādā vairāk nekā 1800 speciālistu, un tas sadarbojas ar vairāk nekā 20 000 ārštata lingvistu.

Katrs amats Acolad ir svarīgs mūsu kopējai izaugsmei: mēs zinām, ka uzņēmuma panākumu atslēga ir katra darbinieka panākumi.

Pievienošanās Acolad ir unikāla profesionālās izaugsmes iespēja uz sadarbību orientētā globālā uzņēmumā, kurā tiek atbalstīti talanti un radošums. Mēs vienmēr meklējam jaunus talantus, kas palīdzētu īstenot mūsu misiju — veicināt izaugsmi un inovāciju, sniedzot pakalpojumus mūsu klientiem, kuru vidū ir arī pasaules vadošie zīmoli.

Saistībā ar uzņēmuma paplašināšanos, aicinām savā komandā parādu piedziņas speciālistu.

Pienākumi:

  • Novērot debitoru prasības, lai noteiktu nenomaksātos parādus.
  • Izstrādāt un ieviest stratēģijas, lai nodrošinātu laicīgu un efektīvu parādu piedziņu.
  • Sazināties ar klientiem telefoniski, epastā un vēstulēs saistībā ar nokavētajiem maksājumiem.
  • Vienoties par maksājumu plāniem un risinājumiem ar klientiem.
  • Uzturēt detalizētus uzskaites datus par parādu piedziņas darbībām un saziņu ar klientiem.
  • Regulāri izveidot ziņojumus par rēķinu izrakstīšanu un parādu piedziņas darbībām.
  • Analizēt debitoru prasību tendences un sniegt rekomendācijas parādu piedziņas procesā.
  • Palīdzēt sagatavot finanšu ziņojumus, kas saistīti ar debitoru parādiem un piedziņu.

Krav:
  • A completed university degree or ongoing studies in accounting and/or Finance
  • Experience in debt collection is considered as an advantage
  • Strong English skills (knowledge of French is considered as an advantage).
  • Attention to details
  • Proficiency using MS 365 (Collaborative Suit, Word, Excel, PowerPoint)
  • Good communication skills
  • Persistence

Prasības:

  • Pabeigta vai iesākta augstākā izglītība grāmatvedībā un/vai finansēs.
  • Pieredze parādu piedziņā tiks uzskatīta par priekšrocību.
  • Teicamas angļu valodas zināšanas (franču valodas zināšanas tiks uzskatītas par priekšrocību)
  • Precizitāte
  • Pieredze izmantojot MS 365 (Collaborative Suit, Word, Excel, PowerPoint)
  • Lieliskas komunikācijas prasmes
  • Neatlaidība
Fordele:
  • Monthly salary 1200,00 - 1400,00 EUR accompanied by other incentives (health insurance, paid language courses, annual bonus)
  • Friendly colleagues, team activities
  • Training and personal development opportunities within a global organization
  • Work in a stable company with over 30 years of experience and a steady position among the top 10 worldwide market leaders for language services

Mēs piedāvājam:

  • Atalgojumu 1200-1400 EUR mēnesī (veselības apdrošināšanu, daļēji apmaksātus valodu kursus, ikgadējo prēmiju)
  • Darbu un izaugsmes iespējas starptautiskā, dinamiskā un uz rezultātu orientētā uzņēmumā ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi, kas pastāvīgi ierindojas starp 10 vadošajiem pasaules valodas pakalpojumu tirgus līderiem
  • Lieliskus, profesionālus kolēģus un teicamus darba apstākļus

Acolad is committed to creating a diverse and equitable workforce. We believe that diversity, equality, and inclusion in all its forms—gender, age, disability, marital status, ethnic or social origin, religion, belief, or sexual orientation—enrich the workplace. It opens opportunities for individuals to express their talents, both individually and collectively, and strengthens our ability to adapt to a changing world. As an equal opportunity employer, we welcome and consider applications from all qualified candidates, regardless of their backgrounds.